اخبار > کشف بسیار مهم در حوزه علوم اعصاب :


  چاپ        ارسال به دوست

کشف بسیار مهم در حوزه علوم اعصاب :

به گزارش دکتر سید اسعد کریمی عضو هیات علمی گروه علوم اعصاب دانشگاه و به نقل از مقاله ای که توسط پروفسور خداخواه و همکاران ایشان از کالج پزشکی آلبرت انیشتین آمریکا که اخیرا در مجله Science به چاپ رسیده  است نشان دادند که مخچه در ایجاد مدار پاداش و رفتارهای اجتماعی نقش مهمی دارد.

اگرچه مخچه برای مدت زمان طولانی به عنوان یک ساختار کاملاً حرکتی در نظر گرفته می شد، اما مطالعات جدید نشان داده اند که مخچه دارای عملکردهای غیر حرکتی نیز می باشد. اختلال عملکرد مخچه در رفتارهای اعتیاد آور و در اختلالات روانی مانند اختلال طیف اوتیسم (ASD) ، سندرم های عاطفی و اسکیزوفرنی نقش دارد. مخچه به خوبی آماده است تا به رفتار کمک کند زیرا طیف گسترده ای از اطلاعات حسی  و همیطور اطلاعات زیادی از قشر مغز دریافت می کند و توسط تعدادی از سیستم های عصبی کنترل می شود.

خداخواه و همکاران در موش ها نشان دادند که مخچه پروجکشن های مستقیم تحریکی را به ناحیهVentral Tegmental Area (VTA)، (یکی از مناطق مغزی درگیر در پردازش و رمزگذاری اطلاعات مدار پاداش )می فرستد. آنها دریافتند که  فعال سازی اپتوژنتیک پروجکشن های مخچه-VTA پاداش آور بوده و، در تست تعامل اجتماعی، این پروجکشن ها زمانی فعال شدند که حیوان در قفسه سه بخشی تست تعامل اجتماعی در کاوش محیط جدید بودند. به طرز جالب توجه ، فعالیت در مسیر مخچه-VTA برای موش ها لازم بود تا ترجیح اجتماعی را در این تست نشان دهند.

 


٢٢:٥٣ - 1398/10/10    /    شماره : ١٠٠٨٢٣    /    تعداد نمایش : ٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج